Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
24 Feb 2014, 21:03

[Trimite mesaj privat]


Putem sa discutam mult pe seama enuntului dat, care este neclar.
Enuntul trebuie sa fixeze cadrul, nu noi sa interpretam cat se poate de bine ce s-ar nimeri mai bine.

Cand citesc ceva de forma

[Citat]
Pentru ce valori ale lui
rela?ia...


din faptul ca x, y, a, b *pot lua valori*, plec de la idea ca nu am "necunoscute (transcendente)" in ele, ci am in toate "literele" parametri.

Care este de fapt sursa problemei?
Care este enuntul exact?
De ce ne intereseaza asa ceva? (Adica in ce context ne poate ajuta intelegerea acestei mici ghicitori cu o mare doza de interpretare? Daca avem contextul, stim si despre ce e vorba.)


---
df (gauss)
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
24 Feb 2014, 21:08

[Trimite mesaj privat]


Nu e mai în?elept s?-i l?s?m pe cei doi protagoni?ti s? evolueze liber, neturbura?i...?

Discu?ia poate deveni interesant?. În plus, nu avem multe ocazii de a urm?ri a?a ceva.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
24 Feb 2014, 21:16

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Nu e mai în?elept ...


Ba da, dar nu s-a mai intamplat nimic deosebit de o buna bucata de vreme.
Tocmai de aceea am pus cateva intrebari la care sunt sigur ca voi primi raspunsuri pe larg dupa ignorare in esenta si schimbare a cadrului problemei initiale - in locul in care ea mai era cat de cat clara la inceput.
Tot asa, ori de cate ori implor claritate...


---
df (gauss)
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
25 Feb 2014, 09:55

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Putem sa discutam mult pe seama enuntului dat, care este neclar.
Enuntul trebuie sa fixeze cadrul, nu noi sa interpretam cat se poate de bine ce s-ar nimeri mai bine.

Cand citesc ceva de forma

[Citat]
Pentru ce valori ale lui
rela?ia...


din faptul ca x, y, a, b *pot lua valori*, plec de la idea ca nu am "necunoscute (transcendente)" in ele, ci am in toate "literele" parametri.

Care este de fapt sursa problemei?
Care este enuntul exact?
De ce ne intereseaza asa ceva? (Adica in ce context ne poate ajuta intelegerea acestei mici ghicitori cu o mare doza de interpretare? Daca avem contextul, stim si despre ce e vorba.)

Stimate Domnule Profesor,sursa este o problem? de pe un alt forum care de fapt are urm?torul enun?:
Pentru ce valori ale lui
rela?ia
este o identitate?R?spunsul dat de mine pe acel forum este evident acela c?
, la fel cum ?i Dvs. a?i r?spuns modificând enun?ul din prima mea postare la acest subiect.
-------------------------
Trebuie s? mai spun c? eu am modificat enun?ul de pe acel forum ?i l-am postat aici tocmai pentru a vedea ?i alte r?spunsuri ?i recunosc c? nu în?eleg înc? de ce r?spunsul ar trebui s? fie altul la problema postat? de mine aici decât faptul c?
......
V? mul?umesc!Cu deosebit? stim?,

TAMREF

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
25 Feb 2014, 11:15

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Pentru ce valori ale lui
rela?ia
este o identitate?


Acest enunt se deosebeste esential de cel initial.
Se cer valori doar pentru a si b, implicit aceste litere sunt parametri, care ni se cer, astfel incat sa avem o identitate (o egalitate de polinoame / de functii polinomiale). Pur si simplu "identificam coeficientii" si ajungem imediat la solutia a = 2, b = -3 fara dubii.

(*NU* ni se cer si valori pentru x, y.)


---
df (gauss)
studalbert
Grup: membru
Mesaje: 316
25 Feb 2014, 12:03

[Trimite mesaj privat]


Pai vedeti?
Domnul profesor Gauss dand dovada de o exceptionala previziune a banuit ca textul problemei nu este cel corect.
Nici o problema asa cum ati zis textul acum este altceva.
Dar nu e nimic dupa mine ati incercat ceva.
Si eu am facut de multe ori asta.

[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47486 membri, 58463 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ