Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » metoda falsei ipoteze
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
maiya
Grup: membru
Mesaje: 419
29 Aug 2013, 16:04

[Trimite mesaj privat]

metoda falsei ipoteze    [Editează]  [Citează] 

Buna ziua
Am si eu o problema care as vrea sa o rezolv prin metoda falsei ipoteze dar pe care nu am inteles-o si anume:
In ograda unui taran sant gaini si porci.Numarul capetelor este 20 iar numarul picioarelor este 50.Cate gaini si cati porci sant in ograda?
Daca se poate sa imi fie explicata detaliat metoda respectiva multumesc

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
27 Aug 2013, 21:24

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

In ograda unui taran sant gaini si porci.
Numarul capetelor este 20 iar numarul picioarelor este 50.
Cate gaini si cati porci sant in ograda?

Presupunem ca nu numaram capul si picioarele taranului.
Metoda falsei ipoteze este o metoda "babeasca", presupunem ceva, dam de o contradictie si vedem cam din ce cauza.
Nu este o metoda matematica ci mai mult una empirica, de cautare pana gasim.
Nu se poate explica deci, pentru ca e greu de pus mana pe metoda.
Dar ceea ce trebuie priceput este faptul ca printr-o incercare grosolana se vede ca apare o abatere grosoloana. Cautam motivul abaterii.

La noi, putem de exemplu sa facem presupunerea falsa ca taranul are doar gaini.
Pai atunci cu 20 de capete de gaini ne-am face doar cu 40 de picioare (mai subtirele ce-i drept, dar nu eu numar picioarele de porc cu cele de gaina, pentru aceasta ajunge sa intram intr-o alimentara si sa intrebam de cel ce face marketing - nici el nu va face mare deosebire).

Pai cum, numai 40 de picioare?
In problema sunt 50 de picioare.

Nu stam bine cu (abaterea de) 10 picioare.
E timpul sa ne corectam ipoteza (falsa din pacate) potrivit careia ar fi doar gaini, anume de asa natura incat sa mai facem rost de zece picioare.
Pai incepem sa inlocuim pe rand cate o gaina cu un porc.
La fiecare astfel de inlocuire, inlocuim un cap cu un cap si doua picioare cu patru. Deci facem castig de doua picioare pe inlocuire.

E clar ca dupa 5 inlocuiri ne-am scapat de abatere.

Deci 5 porci...



N.B.
Pe vremea mea, in scoala mea, astfel de probleme au disparut foarte repede si nimeni nu mai stie ce vrea acea regula, disparitia fiind cauzata nu de aparitia ecuatiilor (sisteme de ecuatii cu doua ecuatii si doua necunoscute), ci de faptul ca elevii citeau cu placere enuntul in pauza mai ales in locurile unde apareau animalele.

Si acum iata care este modul de a rezolva folosind "litere" (si sisteme de ec...)

Sa notam cu G numarul gainilor.
Sa notam cu P numarul porcilor.

Ceea ce se da se scrie acum suplu asa:

G + P = 20
2G + 4P = 50 .

Noi trebuie sa gasim acum numerele G si P si am castigat.
Este un progres, deoarece putem uita de "compunerea" data cu ograda si cu taranul. (Eu am aplicat o data "metoda falsei ipoteze" intr-un caz ca cel de fata presupunand - prin similaritate pe cazul de fata - ca taranul nu este taran, ci inginer agronom si ca are 5 porci si 15 gaini, urmand sa vad ce abatere am in abator... Desigur ca nu puteam, daca aveam alta invatatoare.
Dar faptul ca am putut mi-a usurat mult modul de gandire. In momentul in care dispare aceasta "compunere", ne putem lega mult mai usor de ceea ce conteaza.)

Noi am facut cumva un calcul.
Calculul mergea cam asa.
"Inmultim 20 cu 2 si dam de 40. Am vrea sa dam de 50. Diferenta de zece vine de undeva. Din acel (4-2) inmultit cu..."
Toate aceste lucruri se explica si se inteleg greu.

Mult mai usor se inteleg lucrurile daca facem operatii "algebrice" cu cele doua "legaturi" (ecuatii)

G + P = 20
2G + 4P = 50 .

Anume:
Inmultim prima ecuatie pe ambele parti cu 2. Dam de

2G + 2P = 40
2G + 4P = 50 .

Daca facem o compunere avem asa:
Dublul numarului de capete de gaini plus dublul numarului de capete de porci este 40.
Dar la gaini dublul numarului de capete este exact numarul de picioare.
La porci nu.
Deci diferenta dintre 40 si 50 vine din...
Nu imi place compunerea. Mult mai suplu este cu litere.

Scadem cele de mai sus unele din altele:

2G + 4P - 2G - 2P = 50 - 40 .

2G - 2G este 0 .
4P - 2P este (4-2)P = 2P .
50 - 40 = 10.

Dam de 2P = 10.
Deci P = 5.
Deci sunt 5 porci.
Restul sunt gaini. Le aflam din G + P = 20 daca acum in loc de P scriem 5-ul aflat.
Deci G + 5 = 20 .
("Cat plus 5 ne da 20?" Pai scadem 5... E ca si cum il ducem pe 5 "pe partea cealalta cu semn schimbat, deci G = 20 - 5 = 15.)

Stiu ca poate nu se intelege, dar mesajul important este faptul ca "metoda" nu se poate descrie in cuvinte, ci se face ce se face, apoi mesajul urmator este faptul ca "metoda" este un substitut menit sa "ajute" elevii sa treaca la ecuatii si sa le inteleaga.
Acest mod de a scoate maseaua din mai multe trageri depinde de partea din care se vad lucrurile. De obicei pacientul vrea sa i se scoata o data si repede, iar dentritul vrea sa o scoata in cat de multe sedinte se poate.
In cazul de fata, in ciuda aparentelor, cel ce invata sistemele si solutionarea lor e in acelasi timp si pacient si dentist... trebuie sa aleaga singur.


---
df (gauss)
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
27 Aug 2013, 23:26

[Trimite mesaj privat]


Am citit undeva (nu-mi amintesc unde, din p?cate) o solu?ie dat? de un elev de?tept.
S? presupunem c? intrând în ograd? surprindem animalele stând mai ciudat: g?inile într-un picior iar porcii pe picioarele din spate. Dac? num?r?m doar picioarele aflate pe p?mânt (?i acestea vor fi, desigur, jum?tate din num?rul tuturor picioarelor), constat?m c? sunt 20 de capete ?i 25 de picioare. Evident, deducem c? sunt 5 porci

maiya
Grup: membru
Mesaje: 419
28 Aug 2013, 05:20

[Trimite mesaj privat]


Da ,am cautat sa inteleg metoda de rezolvare a falsei ipoteze.
Daca am inteles eu bine dupa prima metoda ramanand cu 10 picioare in plus asta este o eroare pe care caut sa o corectez astfel:fals eu am gasit ca avem in plus 10/2=5 gaini.Aceste gaini trebuie sa le transformam in porci pentru ca alte gaini in afara de cele 20 gasite nu mai putem avea si astfel ca pentru fiecare gaina falsa adaugam o pereche de picioare ,ea devine corect porc si deci avem 5 porci cu 5x4=20 picioare in total deci rezulta ca avem de fapt 5 porci(restul de 20 gaini gasite inainte raman valabile).
O fi bine?
Poate am judecat cam pe dos dar oricum am inteles metoda dupa cum ati explicat Dvs.
Nu am inteles insa metoda a doua cand animalele presupun ca stau doar pe jumatete de picioare de unde sa rezulte evident ca sant 5 porci?Ma ajutati sa inteleg ca si metoda a doua mi se pare si ea interesanta.multumesc mult.

maiya
Grup: membru
Mesaje: 419
28 Aug 2013, 08:32

[Trimite mesaj privat]


scuze fac corectura ca nu raman 20 ci 15 gaini in final si bineinteles 5 porci.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
28 Aug 2013, 21:04

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Nu am inteles insa metoda a doua cand animalele presupun ca stau doar pe jumatate de picioare de unde sa rezulte evident ca sant 5 porci?

Pai

daca o gaina are un cap, 1, si jumatate din picioare... tot 1,
daca un porc are un cap, 1, si jumatate din picioare... 2,

de unde vine diferenta dintre numarat capete si numarat jumatate de picioare?


---
df (gauss)
maiya
Grup: membru
Mesaje: 419
29 Aug 2013, 12:39

[Trimite mesaj privat]


Buna ziua
Daca metoda unu (dl prof Gauss)am inteles-o foarte bine ,cea de a doua metoda cu toata bunavointa(cu jumatatile)nu o inteleg.
Daca nu aveti timp lasati asa.Cu stima Maiya

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
29 Aug 2013, 13:48

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna ziua
Daca metoda unu (dl prof Gauss)am inteles-o foarte bine ,cea de a doua metoda cu toata bunavointa(cu jumatatile)nu o inteleg.
Daca nu aveti timp lasati asa.Cu stima Maiya


S? mai încerc?m: s? presupunem c? în urma unui cataclism (înc?lzire global?, explozie nuclear?, etc) fiecare fiin?? de pe p?mânt se treze?te cu jum?tate din num?rul de picioare pe care le avea. Astfel, iepurii au câte 2 picioare, p?ianjenii câte 4, miriapozii...

Iat? cum ar ar?ta problema:

In ograda unui taran sant gaini si porci. Fiecare g?in? are un picior iar fiecare porc dou? picioare. Numarul capetelor este 20 iar numarul picioarelor este 25.Cate gaini si cati porci sant in ograda?


maiya
Grup: membru
Mesaje: 419
29 Aug 2013, 16:04

[Trimite mesaj privat]


Eu stiu daca este bine asa?
presupun ca avem in ograda doar gaini.Avand 20 capete rezulta ca avem 20 gaini.
Deci ar trebui sa avem 20 picioare.Dar noi am numarat in ograda 25 de picioare deci 25-20=5 picioare in plus.
Aceste picioare nu pot fi de la gaini deci ele nu pot sa apartina decat porcilor.
Dar porcii au fiecare cate 2 picioare deci mai luam de la gaini 5 picioare pe care le adaugam la cele 5 gasite in plus si fabricam porci si facem astfel 5x2=10 picioare deci 5 porci iar gaini mai raman 15.
Nu sant sigur daca am inteles bine rezolvarea?Va multumesc foarte mult daca m-as ajuta sa imi spuneti asta.

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47500 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ