Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
anonimus
Grup: membru
Mesaje: 26
22 Jun 2007, 21:38

[Trimite mesaj privat]

Desene    [Editează]  [Citează] 

Cum faceti desenele acelea din rezolvarile variantelor ?

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
31 Jan 2007, 22:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cum faceti desenele acelea din rezolvarile variantelor ?


Le incorporam tot via LaTeX.


---
Euclid
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
01 Feb 2007, 10:14

[Trimite mesaj privat]


cum?


---
Doamne ajuta...
Petre
anonimus
Grup: membru
Mesaje: 26
01 Feb 2007, 19:32

[Trimite mesaj privat]


Chiar asa, cum?

anonimus
Grup: membru
Mesaje: 26
03 Feb 2007, 20:13

[Trimite mesaj privat]


Mai raspunde careva pe aici ?

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
03 Feb 2007, 20:30

[Trimite mesaj privat]


Exista un pachet LaTeX numit graphicx Figuar se pregateste cu aplicatia preferata, se exporta in postscript, si se include. Asta, daca vrei ca LaTeX-ul sa aibe grija de eventualele formule. Daca nu, se pot importa si imagini (png-uri, de exemplu).

O aplicatie populara pentru creat figuri este xfig. Pentru grafice gnuplot. Utilizatorii de windows s-ar putea sa fie perplecsi la inceput...


---
Euclid
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
22 Jun 2007, 19:29

[Trimite mesaj privat]

Chiar asa, perplex!    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Exista un pachet LaTeX numit graphicx Figura se pregateste cu aplicatia preferata, se exporta in postscript, si se include. Asta, daca vrei ca LaTeX-ul sa aibe grija de eventualele formule. Daca nu, se pot importa si imagini (png-uri, de exemplu).

O aplicatie populara pentru creat figuri este xfig. Pentru grafice gnuplot. Utilizatorii de windows s-ar putea sa fie perplecsi la inceput...

Cred ca sunteti pe Forum si cum fac parte din cei care se uita 'ca curca-n beci!' la multiplele trimiteri pe care le faceti, pachete si pachetele, va adresez o rugaminte: Daca exista o posibiliate ca sa faceti un 'pachet' din ceea ce aveti in Latex, program, documentatie etc., pe care sa o putem descarca 'in intregime' dintr-un singur loc, NOI MANCATORII de WINDOWS pe paine, v-am multumi mult! Am incercat sa instalez ceva, dar ... M-am documentat cam ce stie Latex-ul, dar as vrea sa fie pe computerul meu, cat mai .. 'plin'. Am vazut incercarile si progresul unora si, din poticnelele lor am invatat ceva. Inteleg ca varianta de pe server este pentru Linux?! Aici sunt 0! (Sa ma scuze 0, ca stiu ce importanta are cand se misca la stnga sau la dreapta!). VREAU SA INVAT! MA PLICTISESC! Vreau idei sau sarcini noi!
Poate voi gasi!
Cu stima, prof. C. Obreja, Roman


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
22 Jun 2007, 21:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Cred ca sunteti pe Forum si cum fac parte din cei care se uita 'ca curca-n beci!' la multiplele trimiteri pe care le faceti, pachete si pachetele, va adresez o rugaminte: Daca exista o posibiliate ca sa faceti un 'pachet' din ceea ce aveti in Latex, program, documentatie etc., pe care sa o putem descarca 'in intregime' dintr-un singur loc, NOI MANCATORII de WINDOWS pe paine, v-am multumi mult! Am incercat sa instalez ceva, dar ... M-am documentat cam ce stie Latex-ul, dar as vrea sa fie pe computerul meu, cat mai .. 'plin'. Am vazut incercarile si progresul unora si, din poticnelele lor am invatat ceva. Inteleg ca varianta de pe server este pentru Linux?! Aici sunt 0! (Sa ma scuze 0, ca stiu ce importanta are cand se misca la stnga sau la dreapta!). VREAU SA INVAT! MA PLICTISESC! Vreau idei sau sarcini noi!
Poate voi gasi!
Cu stima, prof. C. Obreja, Roman

LaTeX exista pentru toate platformele, Windows, Linux, UNIX, chiar MS-DOS. Puteti folosi ecranul de setup de la MiKTeX ca sa selectati TOATE pachetele, chiar daca nu stiti (inca) ce anume contin. Ele contin si documentatia necesara.

LaTeX-ul nu este altceva decat un set de macro-uri pre-compilate de catre TeX (TeX este limbajul original dezvoltat de Donald Knuth). LATeX inseamna Leslie LAmport TeX.

LaTeX-ul este si limbaj de programare, dar nu prea se preteaza la orice. Desi, eu personal am un prieten care se gandea sa scrie un sistem de operare bazat pe TeX!

Ne-am gandit sa redistribuim intreaga aplicatie la noi pe site, dar deocamdata nu dorim sa generam o groaza de trafic de acest tip.



---
Euclid
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
22 Jun 2007, 21:38

[Trimite mesaj privat]


Multumesc! Deocamdata am descarcat ceva de la http://www.xm1math.net/texmaker/download.html. Cu varianta pe care mi-ati indicat-o nu m-am descurcat! Poate de vina e ... doar vantul (de toamna!). Maine am ce face si, sper sa nu pierd timpul. Cealalta adresa pe care mi-ati dat-o, este utila celor (ca si mine) vaor sa invete repede sa faca ceva, pana nu-ti piere cheful! Asezand mouse-ul pe 'imagine' apare imediat si scriptul, ceva in genul lui 'alt' din HTML. Util, intersant si incitant; ca redactare dar si stiintific! Acolo sunt probleme!
O seara placuta,
Cu stima,


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47499 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ