Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Titularizare, definitivat ... » Diseminare curs Comenius Londra
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
marsim2000
Grup: membru
Mesaje: 2
13 Dec 2009, 23:55

[Trimite mesaj privat]

Diseminare curs Comenius Londra    [Editează]  [Citează] 


Diseminare Curs de Formare pentru Profesori de Limba Engleza
Titlul cursului: Overseases Teachers of English- Creative Methodoloy, weeks 1&2
Locatia: Oxford House College, Londra

In runda din 30 aprilie 2009 am avut sansa sa obtin finantarea pentru un curs de formare Comenius la Londra desfasurat in toamna anului 2009. Titlul cursului a fost Overseases Teachers of English- Creative Methodoloy, weeks 1&2 si l-am g?sit în catalogul de cursuri la link-ul
http://ec.europa.eu/education/trainingdatabase/search.cfmm, organizatorul cursului fiind Oxford House College , Londra,
http://www.oxfordhousecollege.co.uk/teachertraining/methodology.html .

Pentru a reusi ob?inerea finan??rii, a fost necesara informarea in prealabil cu privire la demersurile de obtinere a fondurilor, procedura ce se regaseste pe site-ul Agen?iei Na?ionale care se ocup? de Programe Comunitare pentru Formare Profesionala si in domeniul educatiei:
http://www.anpcdefp.ro/programe/llp/comenius/tipuri.html#mobi.

Asadar, depus-acceptat-plecat cu directia London Heathrow!!

Cursul a durat 10 zile, între 16 ?i 27 noiembrie 2009. Am intrat in contact cu colegi cursanti din Spania, Cehia, Slovacia, Turcia si Franta -un numar de 15 cursanti toti profesori de limba engleza in tara de origine.

Dintre temele principale ale cursului amintesc:

Approaches to Teaching and Learning:
Aceast? sesiune s-a axat pe evolutia principiilor referitoare la teoriile ?i practicile de predare a limbii engleze dar ?i de înv??are a acesteia analizand teoriile din primele zile ale abord?rii traducerii de gramatic?, pana la invatarea bazata pe sarcini ?i abord?rile lexicale ?i continu? s? exploreze ideea de o abordare "eclectica". Ace?ti factori au fost apoi analizati în ceea ce prive?te propria noastra predare ?i cum putem folosi elemente acestei abordari la clas?.

Task Based Learning:- s-au urmarit diverse activitati de implementare a TBL atat d.p.v. al profesorului cat si al elevului.

Lexis and Collocation: -este incontestabila importanta lexicului si a colocatiilor in procesul de predare-invatare a unei limbi straine; sesiunea axata pe Abordarea Lexicala a subliniat o serie de efecte atat positive cat si negative si a constat si intr-o serie de activitati pe care le putem folosi cu elevii in vederea imbogatirii vocabularului.

Teaching Reading: - activitati de consolidare a abilitatilor de citire din perspectiva situatiilor reale, cu materiale autentice.

Teaching Writing: - este una dintre competentele pe care profesorii de multe ori prefer sa o neglijeze si sa o dea ca tema elevilor; s-a urmarit in primul rand analizarea diverselor moduri de a face scrisul mai productive, mai interesant dar si mai relevant. Deasemenea, am vazut moduri de incorporare a sarcinilor autentice precum utilizarea e-mail-urilor si internet-ului pentru a adduce aceasta competent in contextul actual, de zi cu zi.

Teaching Listening: - reprezinta una dintre competentele cele mai dificile din perspectiva elevului. Sesiunea a analizat moduri de imbunatatire a capacitatii de ascultare prin folosirea anumitor strategii de identificare si extragere a elementelor de consolidare a intelegerii mesajului audio.

Teaching Speaking: - Sedinta s-a axat pe activitati de incurajare atat a fluentei cat si a acuratetii in vorbire. Abordari si tehnici de ajutare a elevilor sa-si dezvolte abilitatea de a interactiona intr-un mod cat mai natural folosind limba engleza.

Teaching Pronunciation: - Manualele dedica putine activitati pronuntiei iar elevii sunt adesea ingrijorati ca nu pot fi intelesi de catre ceilalti datorita ?accentului?. S-au analizat tehnici si activitati pe care le putem folosi pentru a-I ajuta pe elevi intr-un mod practic atat in cadrul clasei dar si in afara acesteia astfel incat sa devina mai increzatori in modul lor de exprimare in limba engleza.

Recomand aplicarea pentru obtinerea unei astfel de burse
http://www.anpcdefp.ro
Mult succes!

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
13 Dec 2009, 03:12

[Trimite mesaj privat]


De?i subiectul mesajului dv. nu este legat de matematic?, v? mul?umim pentru informa?iile date.


---
Euclid
marsim2000
Grup: membru
Mesaje: 2
13 Dec 2009, 23:55

[Trimite mesaj privat]

Diseminare curs Comenius Londra    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
DeÈ?i subiectul mesajului dv. nu este legat de matematicÄ?, vÄ? mulÈ?umim pentru informaÈ?iile date.


Imi cer scuze. a fost o eroare. website-ul are un nume foarte asemanator unei reviste de didactica si din graba am trimis, ulterior remarcand ca nu era vorba de revista cu care am colaborat.

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58500 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ