Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
103
Grup: membru
Mesaje: 20
15 Jul 2008, 19:26

[Trimite mesaj privat]

titularizare    [Editează]  [Citează] 

Ati promis, sau cel putin asa v-ati luat angajamentul, ca incercati sa postati rezolvarile de la titularizare de anul trecut, macar pe cel de ANALIZA, si pana acum nimic...Nu ne dezamagiti, chiar avem nevoie de unele explicatii,de unele indicatii, iar daca nu ne ajutati dumneavoastra, atunci cine?!Va rog sa faceti un efort, si sa incercati sa ne ajutati!


---
patroim
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
10 Jul 2008, 18:01

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Ati promis, sau cel putin asa v-ati luat angajamentul, ca incercati sa postati rezolvarile de la titularizare de anul trecut, macar pe cel de ANALIZA, si pana acum nimic...Nu ne dezamagiti, chiar avem nevoie de unele explicatii,de unele indicatii, iar daca nu ne ajutati dumneavoastra, atunci cine?!Va rog sa faceti un efort, si sa incercati sa ne ajutati!


Asa cum am scris vom incerca sa ler postam. Doar ca perioada aceasta a fost foarte incarcata pentru membrii echipei noastre. Eu personal pot doar de duminica sa lucrez la ele, deci probabil incepem de luni sa postam rezolvarile.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
103
Grup: membru
Mesaje: 20
11 Jul 2008, 12:45

[Trimite mesaj privat]


Ne-ar interesa macar subiectul de analiza, pt ca pe celelalte le-am rezolvat in intregime. Multumim! Macar cu o zi inainte de examen sa ne mai luminam!


---
patroim
103
Grup: membru
Mesaje: 20
14 Jul 2008, 13:46

[Trimite mesaj privat]


Se pare ca nu o sa va tineti promisiunea, nu-i asa?Probabil ca nu o sa vedem rezolvarile nici macar dupa concurs!Multumim!


---
patroim
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
15 Jul 2008, 08:00

[Trimite mesaj privat]


Iata aici rezolvarile punctelor de subiectul III de la titularizare de anul trecut, subiectul disponibil la http://subiecte2007.edu.ro/2007/titularizare/subiecte_si_bareme/index.html

a)


b)
rezulta ca
este coeficientul lui
, deci


c) Functia
este derivabila pe domeniul de definitie si din
rezulta ca este strict crescatoare si implicit injectiva. Surjectivitatea este o consecinta a continuitatii si a faptului ca limita in -1 este -infinit, iar cea in 1 este 0.

d) Functia polinomiala
are radacinile -1 si 1 de multiplicitate n. Atunci pentru orice k<n, functia polinomiala
are pe -1 si 1 radacini de multiplicitate n-k. Din u(-1)=u(1)=0 conform teoremei lui Rolle, exista
astfel ca
. Mai departe, din
conform teoremei lui Rolle, exista
astfel ca
. Analog, din
rezulta existenta lui
astfel ca
. Repetand procedeul, pentru fiecare
se obtine ca exista k numere distincte intre -1 si 1 pentru care
se anuleaza. In particular, pentru k=n avem chiar enuntul.

e) Folosim iar faptul ca
. Integrand de n ori prin parti si folosind faptul ca
pentru orice k<n, avem



Repetand de inca n-2 ori integrarea prin parti, se ajunge la relatia din enunt.

f) Deoarece
, folosind punctul precedent so obtine ca integrala de la acest punct este nula.

g) Folosind formula de derivare multipla a unui produs, avem


Conform punctului d), exista n radacini distincte
in (-1,1) ale lui
. Atunci, folosind punctul c),
sunt cele n radacini distincte din intervalul
ale polinomului f de grad n.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
15 Jul 2008, 08:04

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Se pare ca nu o sa va tineti promisiunea, nu-i asa?Probabil ca nu o sa vedem rezolvarile nici macar dupa concurs!Multumim!

Ironia nu-si are rostul. Am scris ca vom incerca sa postam aceste rezolvari si intr-adevar facem eforturi. Daca am fi PROMIS sa le publicam pana la o anumita data, le-am fi pus de mult. Nu avem cum sa ne luam un angajament clar, dat fiind programul incarcat din aceasta perioada.

Aveti mai sus subiectul de analiza din 2007.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
103
Grup: membru
Mesaje: 20
15 Jul 2008, 11:07

[Trimite mesaj privat]


Multumesc frumos pentru rezolvare!Imi cer scuze pentru faptul ca am fost putin ironica! Sper sa-mi acceptati scuzele!


---
patroim
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
15 Jul 2008, 19:26

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Multumesc frumos pentru rezolvare!Imi cer scuze pentru faptul ca am fost putin ironica! Sper sa-mi acceptati scuzele!

Nici o problema.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58500 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ