Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » var 3 sub 3 pct. b M1
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
dunca
Grup: membru
Mesaje: 66
04 Mar 2008, 07:26

var 3 sub 3 pct. b M1    [Editează]  [Citează] 

Deci pur si simplu nu pot sa imi dau seama. a poate fi considerat ca un paramtru real si cand calculezi derivata dispare, deci ar rezulta a apartine lui R. Asta ar fi rezolvarea mea, dar nu cred ca e corecta...deci cum se rezolva? (De la problma 1).
Iarla problema 2 subpct-ul c) nu ma descurc. Ma puteti ajuta?


---
Domnule Adomnitei, sa recapitulam, cate stele se afla pe drapelul UE (Uniunea Europeana)? Oare cate ?
cinnabar
Grup: membru
Mesaje: 2
03 Mar 2008, 21:32

[Trimite mesaj privat]


dak faci tabelul de variatie observi ca functia descreste pe intervalul (0,1/6) si creste pe intervalul (1/6, infinit) de unde rezulta ca val minima a functiei este in f(1/6). rezulta ca a apartine (-infinit, f(1/6)). eu asa am rezolvat-o, sper ca e bine


---
No words of wisdom for today...
Andogra
Grup: membru
Mesaje: 146
04 Mar 2008, 00:41

[Trimite mesaj privat]


Da, asta ar fi rezolvarea corecta Doar ca eu m-am incurcat initial putin .Nu stiam ce anume vrea sa fie a-ul ala, apoi mi-am dat seama ca practic e un interval care =R-Imf R din care iese imaginea lui F :P

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
04 Mar 2008, 07:26

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
dak faci tabelul de variatie observi ca functia descreste pe intervalul (0,1/6) si creste pe intervalul (1/6, infinit) de unde rezulta ca val minima a functiei este in f(1/6). rezulta ca a apartine (-infinit, f(1/6)). eu asa am rezolvat-o, sper ca e bine


Solutie corecta!


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47505 membri, 58512 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ