Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Matematică aplicată » Construiti ...
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
07 Nov 2007, 21:06

[Trimite mesaj privat]

Construiti ...    [Editează]  [Citează] 

Construiti numai cu rigla negradata mijloacele laturilor unui paralelogram dat.


---
Doamne ajuta...
Petre
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
31 Oct 2007, 21:16

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Construiti numai cu rigla negradata mijloacele laturilor unui paralelogram dat.

Pot sa pun un semn pe rigla??


---
C. Telteu )
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
31 Oct 2007, 23:11

[Trimite mesaj privat]


ASTA E O GLUMA,NU? Daca nu cititi ce-am scris pe forum la constructia lui 3A...
Cred ca e o gluma...


---
Doamne ajuta...
Petre
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
31 Oct 2007, 23:12

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Construiti numai cu rigla negradata mijloacele laturilor unui paralelogram dat.

Pot sa pun un semn pe rigla??

DOAMNE FERESTE!!!


---
Doamne ajuta...
Petre
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
31 Oct 2007, 23:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
Construiti numai cu rigla negradata mijloacele laturilor unui paralelogram dat.

Pot sa pun un semn pe rigla??

DOAMNE FERESTE!!!

Atunci sa se ocupe de problema ego....


---
C. Telteu )
ego sum itrp
Grup: membru
Mesaje: 83
03 Nov 2007, 09:09

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Construiti numai cu rigla negradata mijloacele laturilor unui paralelogram dat.



Iata rezolvarea asa cum o doriti:
Fie paralelogramul ABCD cu laturile lungi AB respectiv CD.Prelungim laturile scurte cu lungimi mai mari decat rigla.Din punctele A si B construim pe aceste prelungiri doua segmente egale cu lungimea riglei;fie aceste segmente AA'=BB' si unind A' cu B' obtinem paralelogramul A'B'AB ;rezulta astfel ca mijloacele laturilor lungi ale paralelogramului ABCD se afla pe dreapta care contine punctele de intersectie ale diagonalelor celor doua paralelograme ABCD respectiv A'B'AB.In mod asemanator se procedeaza prelungind laturile lungi.
Desigur prin acest procedeu trebuie alese convenabil lungimea riglei si/sau a suprafetei de desenat.
Referitor la "Constructia grafica a unghiului 3A" as vrea sa va fac cunoscut ca sunt profesori de matematica care au abordat astfel de probleme de constructii cu rigle negradate ,de exemplu va rog sa cititi "Probleme pentru aplicarea matematicii in practica" ,capitolul VII,subcapitolul 4, punctul 2 privind trisectiunea unghiului (editia a IV-a,Editura Didactica si Pedagogica,Bucuresti,1982), carte semnata de profesorul Teodor Danet si conferentiarul universitar Cerchez Mihu.In aceasta problema se folseste evident si echerul cu un unghi drept care nu e gradat.


---
ego
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
05 Nov 2007, 22:23

[Trimite mesaj privat]


Cu respect va spun ca solutia nu este corecta...Eu am o rigla negradata paradita,e dreapta numai pe o parte iar la capete d'atata folosire s-a rotunjit...ce sa fac?
Dvs. inca nu va este clara notiunea de rigla negradata...Asta e...Va rog cititi problemele ajutatoare...Pentru "Amuzamente..." e rubrica aparte.In rest RIGUROZITATE...Chiar si-o virgula trebuie pusa la locul ei intr-o problema.Altfel
se duce totul pe rapa.Se numeste ca lucram la cooperativa "Munca in zadar"...


---
Doamne ajuta...
Petre
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
06 Nov 2007, 00:01

[Trimite mesaj privat]


Am dat raspunsul
La subiectul: O constructie...ajutatoare...


---
C. Telteu )
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
06 Nov 2007, 00:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cu respect va spun ca solutia nu este corecta...Eu am o rigla negradata paradita,e dreapta numai pe o parte iar la capete d'atata folosire s-a rotunjit...ce sa fac?
Dvs. inca nu va este clara notiunea de rigla negradata...Asta e...Va rog cititi problemele ajutatoare...Pentru "Amuzamente..." e rubrica aparte.In rest RIGUROZITATE...Chiar si-o virgula trebuie pusa la locul ei intr-o problema.Altfel
se duce totul pe rapa.Se numeste ca lucram la cooperativa "Munca in zadar"...

Ar fi cazul sÄ? vÄ? luaÅ£i o riglÄ? nouÄ?, cÄ? vÄ?d cÄ? v-aÅ£i apucat de construcÅ£ii, nu glumÄ?! Cred cÄ? ar fi interesant dacÄ? v-aÅ£i gândi Å?i la ceva unde sÄ? meargÄ? Å?i compasul! DacÄ? nu o faceÅ£i, o sÄ? mÄ? mai gândesc Å?i s-ar putea sÄ? o fac eu.


---
C. Telteu )
ego sum itrp
Grup: membru
Mesaje: 83
07 Nov 2007, 17:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cu respect va spun ca solutia nu este corecta...Eu am o rigla negradata paradita,e dreapta numai pe o parte iar la capete d'atata folosire s-a rotunjit...ce sa fac?
Dvs. inca nu va este clara notiunea de rigla negradata...Asta e...Va rog cititi problemele ajutatoare...Pentru "Amuzamente..." e rubrica aparte.In rest RIGUROZITATE...Chiar si-o virgula trebuie pusa la locul ei intr-o problema.Altfel
se duce totul pe rapa.Se numeste ca lucram la cooperativa "Munca in zadar"...

Aveti dreptate!Atunci nu-mi ramane decat sa fac semne pe rigla negradata,ca sa evit astfel capetele uzate.Deci eu va spun ca in practica este suficient de exacta solutia data de mine si recunosc ca nu este riguroasa din punct de vedere matematic.


---
ego
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
07 Nov 2007, 21:06

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Cu respect va spun ca solutia nu este corecta...Eu am o rigla negradata paradita,e dreapta numai pe o parte iar la capete d'atata folosire s-a rotunjit...ce sa fac?
Dvs. inca nu va este clara notiunea de rigla negradata...Asta e...Va rog cititi problemele ajutatoare...Pentru "Amuzamente..." e rubrica aparte.In rest RIGUROZITATE...Chiar si-o virgula trebuie pusa la locul ei intr-o problema.Altfel
se duce totul pe rapa.Se numeste ca lucram la cooperativa "Munca in zadar"...

Aveti dreptate!Atunci nu-mi ramane decat sa fac semne pe rigla negradata,ca sa evit astfel capetele uzate.Deci eu va spun ca in practica este suficient de exacta solutia data de mine si recunosc ca nu este riguroasa din punct de vedere matematic.


Ã?n practicÄ? totuÅ?i e mult mai bine dacÄ? dai soluÅ£ia corectÄ? aÅ?a cum o poÅ£i vedea la subiectul: O constructie...ajutatoare...


---
C. Telteu )
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58528 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ