Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Etc » IONUT
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
AB4
Grup: membru
Mesaje: 25
29 Aug 2008, 09:39

[Trimite mesaj privat]

IONUT    [Editează]  [Citează] 

Scriu aici, pentru ca, momentan nu-mi trece prin minte ce sa fac si unde sa apelez.
Sunt profesor la tara, am ca diriginte o clasa de a V a si abia ieri, la sedinta cu parintii am aflat ca unul dintre copiii mei, orfan de curind, un copil firav si trist, foarte trist, a trecut vara asta printr-o tragedie cumplita, care i-a lasat - se vede usor- sufletelul o rana.
Mama lui, din toata saracia ,si-a cumparat o vaca sa-si poata creste copiii- trei la numar, dintre care cel mai mic, de 5 luni s-a nascut dupa moartea tatalui- iar Ionut al meu, cel mai mare fiind s-a dus cu ea la pascut, ca s-o ajute pe mama la treaba. Singur pe camp cu vaca, a scapat-o pe linia ferata si sub ochii lui de copil chinuit i-a taiat-o trenul. Nici nu-mi pot imagina ce e acum in sufletul lui, stiind ca mama isi pusese toate sperantele in vaca aceea, imaginile de la accident, gindul ca e vina lui... Are 11 ani...
Se numeste Ionut Mihalcea, sat Hoisesti, comuna Dumesti, judetul Iasi.
Sincera sa fiu, am scris pentru ca n-am curaj sa ma duc luni sa ma uit in ochii lui fara sa incerc sa-l ajut cit de cit.Multumesc.


---
AB
AB4
Grup: membru
Mesaje: 25
08 Oct 2007, 20:46

[Trimite mesaj privat]


Imi cer scuze ca am folosit spatiul dvs. pentru acest subiect.
Eram in lipsa de idei de rezolvare...
Intre timp , cu ajutorul unor oameni inimosi, am infiintat "actiunea VACA", stringem bani...de-o vaca. Mai avem putin.
Sper ca lucrul asta sa-i mai lumineze viata lui si mamei.


---
AB
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
09 Oct 2007, 00:01

[Trimite mesaj privat]


Cred ca ai fi avut mari sanse de ajutor daca ai fi apelat la unul din posturile de televiziune. E greu sa gasesti matematicieni cu dare de mana! Si asta nu pentru ca ar fi zgarciti ci pentru ca traiesc in Romania, unde, cine gandeste, greu traieste!


---
C.Telteu
AB4
Grup: membru
Mesaje: 25
09 Oct 2007, 06:42

[Trimite mesaj privat]


Stiu, dar mediatizarea face mult mai rau decit saracia, nu credeti?


---
AB
deadcountess
Grup: membru
Mesaje: 5
11 Oct 2007, 00:35

[Trimite mesaj privat]


E drept ca mediatizarea e deranjanta dar cateodata e un rau necesar. oricum e bine daca ati rusit sa va descurcati si fara ea. Dati-mi va rog un cont, nu prea am posibilitati dar probabil ca si o picatura ajuta. O sa arat si colegilor mei mesajul. Cum ramane cu aspectul psihologic al problemei? Trebuie facut ceva si ma gandesc ca nu aveti psiholog in scoala.

AB4
Grup: membru
Mesaje: 25
12 Oct 2007, 16:05

[Trimite mesaj privat]


Va multumesc pentru faptul ca vreti sa-l ajutati, dar sincera sa fiu a fost o actiune ...pe cont proriu, initial nu stiam ce sa fac, cui sa ma adresez,am apelat pina la urma prin mail la cunostinte, si ele la rindul lor la cunostintele lor, asa incit pina la urma s-a strins " din mina in mina" suma, asa incit nu am deschis un cont. Intre timp am aflat si adrese ale unor fundatii care au exact acest scop, si sper ca pe viitor sa apelez, daca va mai fi nevoie, direct la cei care, cu enorma daruire, se ocupa de semenii nostri in necaz.
Imi cer mii de scuze ca nu va pot da un numar de cont, dar va pot da adresa uneia dintre aceste fundatii, care dealtfel a contribuit si pentru Ionut: www.fundatiapapadia.org .
Oricum, pentru mine inseamna foarte mult faptul ca in Romania traiesc OAMENI.
Va multumesc .


---
AB
AB4
Grup: membru
Mesaje: 25
12 Oct 2007, 16:08

[Trimite mesaj privat]


Despre aspectul psihologic ...tot cu cei din organizatie- psihologi, dealtfel-ma sfatuiesc.


---
AB
frger
Grup: membru
Mesaje: 4
29 Aug 2008, 09:39

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Va multumesc pentru faptul ca vreti sa-l ajutati, dar sincera sa fiu a fost o actiune ...pe cont proriu, initial nu stiam ce sa fac, cui sa ma adresez,am apelat pina la urma prin mail la cunostinte, si ele la rindul lor la cunostintele lor, asa incit pina la urma s-a strins " din mina in mina" suma, asa incit nu am deschis un cont. Intre timp am aflat si adrese ale unor fundatii care au exact acest scop, si sper ca pe viitor sa apelez, daca va mai fi nevoie, direct la cei care, cu enorma daruire, se ocupa de semenii nostri in necaz.
Imi cer mii de scuze ca nu va pot da un numar de cont, dar va pot da adresa uneia dintre aceste fundatii, care dealtfel a contribuit si pentru Ionut: www.fundatiapapadia.org .
Oricum, pentru mine inseamna foarte mult faptul ca in Romania traiesc OAMENI.
Va multumesc .


ATI REUSIT SA-I CUMPARATI O VACA?

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58528 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ