Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Amuzamente matematice » Unde este un $ ?
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
16 Oct 2007, 23:07

[Trimite mesaj privat]

Unde este un $ ?    [Editează]  [Citează] 

Problema:
3 persoane se cazeaza la un hotel; dupa cateva zile, desi mai aveau de stat, se decid sa plateasca cazarea; li se spune ca au de platit 30$. Fiecare da cate 10$. A doua zi vine receptionerul si le spune ca s-a facut o greseala si ca de fapt aveau de platit doar 25$ si le restituie 5$. Fiindca nu puteau sa imparta 5$ in trei (nu existau decat bacnote de 1$ si 10$) se decid sa-i dea bacsis receptionerului 2$. Evident ei raman cu 5-2=3$ pe care ii impart la fiecare cate unul. Deci, fiecare a primit cate un dolar inapoi, deci daca la inceput au dat fiecare cate 10$ si au primit inapoi cate 1$ inseamna ca fiecare a dat 9$. Fiecare dand cate 9$ inseamna ca in total au dat 3*9=27$. Adunand la aceasta suma cei 2$ dati ca bacsis ne da in total 27$+2$=29$ Acuma intrebarea vine: unde este un dolar???

Astept raspunsurile voastre! cat mai multe idei!
Aceasta problema , din cate mi-a spus cineva nu are rezolvare, sau incercarea de a gasi rezolvarea ei este de mult in calcul, multi matematicieni incercand sa-si dea seama unde se pierde acel dolar. Vreau sa stiu si daca aceasta problema este de mult dezbatuta? A-ti mai auzit de aceasta problema?

Daca gandim altfel problema putem sa ne dam seama ca de fapt nu se pierde nici un dolar, iese perfect 30$, dar va spun cum doar dupa ce veniti voi cu niste idei!!!
Ciudat e cum, rezolvand ca mai sus nu iese!Asta e de fapt si intrebarea-cum de nu iese rezolvand-o ca mai sus???

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
23 Apr 2007, 07:10

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Problema:
3 persoane se cazeaza la un hotel; dupa cateva zile, desi mai aveau de stat, se decid sa plateasca cazarea; li se spune ca au de platit 30$. Fiecare da cate 10$. A doua zi vine receptionerul si le spune ca s-a facut o greseala si ca de fapt aveau de platit doar 25$ si le restituie 5$. Fiindca nu puteau sa imparta 5$ in trei (nu existau decat bacnote de 1$ si 10$) se decid sa-i dea bacsis receptionerului 2$. Evident ei raman cu 5-2=3$ pe care ii impart la fiecare cate unul. Deci, fiecare a primit cate un dolar inapoi, deci daca la inceput au dat fiecare cate 10$ si au primit inapoi cate 1$ inseamna ca fiecare a dat 9$. Fiecare dand cate 9$ inseamna ca in total au dat 3*9=27$. Adunand la aceasta suma cei 2$ dati ca bacsis ne da in total 27$+2$=29$ Acuma intrebarea vine: unde este un dolar???


S-au platit $25 camera si $2 tip (=bacsis), deci $27. Cum fiecare din cei 3 a platit $9, nu exista nici o incurcatura.

[Citat]
Astept raspunsurile voastre! cat mai multe idei!
Aceasta problema , din cate mi-a spus cineva nu are rezolvare, sau incercarea de a gasi rezolvarea ei este de mult in calcul, multi matematicieni incercand sa-si dea seama unde se pierde acel dolar.

Problema are rezolvarea simpla de mai sus. Ma indoiesc ca exista vreun matematician care sa nu fie in stare sa o rezolve. Daca am pune "politician" in loc de "matematician" atunci da exista multi (probabil majoritatea) care nu ar fi in stare sa o rezolve.

[Citat]
Vreau sa stiu si daca aceasta problema este de mult dezbatuta? A-ti mai auzit de aceasta problema?

Exista tone de carti de amuzamente matematice care includ asemenea probleme sub diferite forme si enunturi.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Kix
Grup: membru
Mesaje: 213
23 Apr 2007, 07:55

[Trimite mesaj privat]


.


---
x
iulian12345
Grup: membru
Mesaje: 3
26 Apr 2007, 20:42

[Trimite mesaj privat]

care-i incurcatura?    [Editează]  [Citează] 

Daca aveau de platit 25$ inseamna ca fiecare a platit cate 8.33$, nu 9$. cate 1$ le-a ramas in buzunar,si 2$ bacsis receptionerului. FOARTE SIMPLU.

manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
26 Apr 2007, 23:52

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Daca aveau de platit 25$ inseamna ca fiecare a platit cate 8.33$, nu 9$. cate 1$ le-a ramas in buzunar,si 2$ bacsis receptionerului. FOARTE SIMPLU.


incurcatura consta in faptul ca unii nu calculeaza asa cum ai calculat tu; si pt mine a fost usor sa inteleg dar am postat aceasta problema tocmai ptr faptul ca sunt ...si crede-ma destul de multe persoane , care n-au inteles unde este 1$... asa cum am explicat eu in prima parte nu are nici o logik ! ma bucur ca ti s-a parut simplu! zi-o unui politician si vezi cum o sa i se para... tot asa de simpla ?!?

mihaipkgalati
Grup: membru
Mesaje: 2
16 Oct 2007, 23:07

[Trimite mesaj privat]


cand a luat ala 5$ din 30 au mai ramas 25$. 25:3=8.(3)plus 1 $ care lea dat inapoi de fiecare 9.(3).Deci 9.(3)$ a platit fiecare. dak facem 9.(3)x3=28..plus aia 2$ care lea lauat ala =30$

F simplu...

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ